Meteo

Τετάρτη 10 Ιουνίου 2009

Σαν σήμερα 10 Ιουνίου

• Το 2008 ο David Villa είναι ο πρώτος παίκτης που σκοράρει τρια γκολ σε ένα παιχνίδι για την Ισπανία στη νίκη με 4-1 επί της Ρωσίας για το Euro 2008. Αυτό το χατ τρικ είναι μολις το όγδοο στην ιστορία των τελικών του Euro.
  • To 2006 η Βελγίδα Justin Henin- Hardenne κερδίζει τον τρίτο τίτλο στο Roland Garros νικώντας με 6-4, 6-4 την Ρωσίδα Svetlana Kuznetsova στον τελικό και γίνεται η πρώτη τενίστρια χωρίς να χάσει ένα σετ μετά την Arantxa Sanchez το 1994 και η πρώτη γυναίκα που κερδίζει συνεχόμενα το τρόπαιο του Roland Garros μετα την Steffi Graf την περίοδο 1995-1996.
  • Το 2000 η Mary Pierce γίνεται η πρώτη Γαλλίδα μετά από 33 χρόνια που κατακτα στο Roland Garros νικώντας στον τελικό την Conchita Martinez με 6-2, 7-5.
  • Το 1989 η Arantxa Sanchez γίνεται η πρώτη Ισπανίδα που κερδίζει το Roland Garros νικώντας στον τελικό τη Steffi Graf με 7-6,3-6,7-5 . Είναι η πρώτη ήττα της Graf σε αγώνισμα του Grand Slam από το US Open του 1987.
  • Το 1956 ξεκινούν στην .... Στοκχόλμη οι Ιππικοί Αγώνες των Ολυμπιακών Αγώνων της Μελβούρνης. Οι Αυστραλοί φοβούνταν την πιθανή μετάδοση ασθενειών από τα άλογα των διαγωνιζομένων και δε φιλοξένησαν τους αγώνες αυτούς.
  • Το 1944 ο Joe Nuxhall των Cincinnati Reds σε ηλικία 15 ετών και 316 ημερών , γίνεται ο νεότερος παίκτης του μπέιζμπολ που εμφανίζεται σε αγώνα πρωταθλήματος.
  • Το 1907 ξεκινάει ο μακρύτερος αγώνας αυτοκινήτων στον κόσμο από το Πεκίνο προς το Παρίσι.
  • Το 1829 στις 19:56 δίνεται στον ποταμό Τάμεση του Λονδίνου η εκκίνηση του 1ου Κωπηλατικού Αγώνα μεταξύ των πανεπιστημίων του Cambridge και του Oxford